Yaralı Gönlümden Sevdiğim’e Mektup Ve Aşıklara(!) Sesleniş

2

17 mayıs 2019 saat 00.49. Altı saat sonra 517. Gün, bir sonraki yangın olan 518. Güne yerini teslim edecek. Yaralı bir kuş, kanadı kırık bir bülbül, hasret kuyusundan içtikçe susuzluğu artan bir kalp, her adımda daha da uzaklaştığım kavuşamadığım sen, gecelerim bir kış mevsiminde tipiye maruz kalmış bir gün kadar soğuk ve yüzüme çarpan her tanede ayrı bir acı misali geçen dakikalar. Gündüzlerim baharına erememiş bir güz timsali, gözyükümde ağırlaşarak akan gözyaşlarım ıslatıyor yüreğimi. Aşk, sevgi, sevda, özlem, beklemek, hürmet, saygı, sabır, merak, yanmışlık, gönül sancısı… Her bir kelimenin her harfine atfedilmiş nice günler var kelimelerin arkasında saklı olan. Bunu bir tek ben ve benim gibi severek yananlar anlar. Söylesenize! Yüreğimi size bir günlüğüne verebilseydim ne kadar süre taşıyabilirdiniz. Sizin hiç yüreğinizdeki sancıdan ötürü Ah çektiğiniz oldu mu? Sol yanınıza binen yükün altında ezilmekten korkup Allah’tan yardım dilediniz mi? Yüreğiniz ne kadar daraldı da tüm dünyanın oksijeni yetersizmiş gibi hissettiniz? Hanginiz hiç görmediği, tek kelime dahi konuşamadığı, sesini bir kez olsun duyamadığı , hiç ama hiç dokunamadığı (zaten evlenmeden böyle bir münasebetten Allah’a sığınırım) sadece ama sadece güzel huyunu, ahlakını, edebini, saygınlığını, saygısını, dindarlığını öğrendiği bir kişiye karşı bu kadar dolu dolu hissiyata büründü?

Daha seni görmeden, tanımadan aklımda hayalini kurduğum eşimin özellikleri vardı hatırımda. Arkadaşımın sohbetimize dahil oluşu, tevafuk, Allah tarafından sizi anlatışı, benim 16.12.2017 günü sizi görmem, arkadaşıma sizi sormam ve aldığım cevaplar karşısında o günden bugüne dek başlayan çarpıntı(lar)… Hayal miydi gerçek miydi, geçen yüzlerce gün acaba az sonra uyanacağım ve ne zaman daldığımı dahi hatırlamadığım bir uykunun rüyasında mıydım? Rüyadaysam şimdi geleceğime hemen varıp sana kavuşup kavuşamayışımı görmek mümkün olur muydu? Ya gelecek diye beklediğim şey benim geçmişimde kaldı ise… O zaman ya sana kavuştuğumu hatırlamıyorum ya da hiç gelmeyeceğini bile bile bekliyorum. Ama yok! Biliyorum ki o kadar gerçeksin ve o kadar varsın ki hiçbir rüyada böyle bir yük taşınamaz böylesine bir lütfunda hoş kahrında denecek bir hasret çekilemezdi.

(Bu son paragrafı üstüne alınan alınsın) İşte benim bitmeyen sevda hikayemden bir kısmını okudunuz. Aşkın ne olduğunu bir nebze de olsa öğrenmek için benim kadar dolu dolu yaşamak gerekir. Aşkım, seni seviyorum, sensiz yapamam vs diyen sözden bir zerre kadar ileri geçememiş olanlar: Sizin yaptığınız nefsi arzularınızı tatminiyetten, nefsi ihtiyaçlarınızı karşılamaktan öte geçemez. Sizin gözünüz bugünün anlık zevkine bakıyor. Geçmişinizden gelen elemlerle geleceğinize bakan endişelerle boğuşun durun. Kendinizi kirlettiğiniz gibi aşkı da kirletmeyin, vesselam.

Kimi zaman nefsine esaret olmuş kimi zaman da esaretten kurtulmaya çalışmış bir Eşref-i mahluk. Hakk'a giden yolda kalmaya çalışmış, kimi zaman tevbeye muhtaç hale gelmiş bir kul. "Kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur" parolası ile geçirilmek istenen ömür ve Hakk'ın rızasına erişmek için yapılan dualarda bulmuş huzuru.

2 Comments

  1. Artık hiç varamayacağım kadar uzaklıkta malesef. Her nasip vaktine esir derler. Benim sevdiğim bana nasip değilmiş meğer. Allah herkesin gönlüne göre hayırlı bir kısmet nasip etsin. Ben de ömrüm yeterse nasibimi esir olduğu vakte kadar bekleyeceğim İnşaAllah.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Edebiyat Kategorisinde Son Yazılar

Adsız

Bir kırlangıç geçti dün üstümden selam bile vermeden.  ‘Nerden gelir nereye gidersin?’ diyemedim. Karıştı damlalarım şehrin

Hep Çeyreğini Çizeriz

“Hep Çeyreğini Çizeriz”     Küçükken herhangi bir derste eminim siz de çizmişsinizdir. Hani derme çatma

Bir Nergis Âhı

Her sûreti aslî siretine döndüren Cürûfu özden taktir eden ayrılık anı Nazan Bekiroğlu / Yerli Yersiz