yedi kocalı hürmüz
Ankara Devlet Tiyatroları'nın sahnelenen ünlü gösterisi Yedi Kocalı Hürmüz oyunu hakkında düşüncelerim.

Yedi Kocalı Hürmüz Oyun İncelemesi – Ankara Devlet Tiyatrosu

/
4

Review

Oyunculuk
8/10
Dekor tasarımı
7/10
Kostüm tasarımı
8/10
Işık tasarımı
7/10
Kurgu- metin
9/10
Overall
7.8/10

Yazan: Sadık Şendil

Yöneten: İsmet Numanoğlu

19 Ekim 2017’de prömiyerini yapan Yedi Kocalı Hürmüz; 2 perde ve 2 saat 35 dakika uzunluğunda.

Yedi Kocalı Hürmüz:

Yapıt, geçimin zor olduğu bir dönemde birbirinden haberi olmayan 6 kocasını idare eden güzel Hürmüz’ün günün birinde gönlünü Doktor Hüsrev’e kaptırınca diğer eşlerini başından atmak için yaşadığı komik macerayı anlatıyor.

yedi kocalı hürmüz 2

Genel olarak:

Koreografi: Yedi Kocalı Hürmüz’ü ilk sahnelenmeye başladığı sıralarda izlemiştim. Koreografiyi beğenmiştim ama oturması için biraz daha zaman gerekli diye düşünmüştüm. Bir hayli zaman geçtiği için dans düzeninin şimdilerde oturmuş olduğunu düşünüyorum.

Dekor, ışık ve kostüm: Dekor ve ışık yerinde, kostümler ise hoştu diyebilirim.

*Benim ve izleyen birçok kişinin de ortak kanısı ise, müzikal açıdan böyle beklentinin yüksek olduğu bir oyun olan Yedi Kocalı Hürmüz oyununun pleybek olması herkesi üzdü. Gönül isterdi ki şöyle canlı orkestralı bir Yedi Kocalı Hürmüz izleyelim.

*Oyuncular açsından değerlendirmek gerekirse: Oyuncu seçimini genel anlamda başarılı buldum ancak bazı oyunculuklar abartılıydı. Yedi Kocalı Hürmüz gibi eğlenceli oyunlarda ve genel olarak tiyatro da abartıyı seven birisi olarak benim hoşuma gitti ama yorumuna başvurduğum kişiler arasında abartılı kısımları beğenmeyenler de vardı.

*Ezel Akay’ın yönettiği 2009 yapımı Yedi Kocalı Hürmüz filmiyle karşılaştırmak gerekirse: Bence tipleme olarak aşağı kalır yanı yoktu. Ancak filmde Hürmüz her kocasına farklı davranıyordu. Her kocasının karşısına farklı bir Hürmüz olarak çıkıyordu. Oyunumuzda ise Hürmüz yedi kocasının karşısına da aynı şekilde çıkıyor. Bunun yanı sıra tiyatro da filme göre beğendiğim yerler daha fazlaydı.

*Tiyatroda daha çok drama seven birisi olarak: Bana göre eğlenceli bir oyundu. Aslında böyle renkli bir oyuna giderken beklentim daha yüksekti. Peki gidilir mi derseniz? Bence gidilir.

*Son olarak: Shakespeare’in da dediği gibi: ‘’Tiyatro insanı insana insanla insanca anlatma sanatıdır.’’ Oyunda önemsemediğimiz küçük bir ayrıntının altında bile günlerce verilmiş emeğin olduğunu unutmamak lazım. O yüzden emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Emeklerine sağlık.

yedi kocalı hürmüz

OYUN EKİBİ:

DEKOR – KOSTÜM TASARIMI

ÖZGE AKARSU

IŞIK TASARIMI

HAKAN ÖZDEMİR

MÜZİK

MURAT GEDİKLİ

KOREOGRAFİ

BURÇAK IŞIMER

ŞARKI SÖZLERİ

SEVGİ SANLI

YÖNETMEN YARDIMCISI

LEVENT ŞENBAY

ASİSTAN

FİRDEVS AYLİN TEZ

SAHNE AMİRİ

LEVENT ÜNAL

KONDÜVİT

BURAK ÇET

IŞIK KUMANDA

GÖKHAN DEMİRKAN

SUFLÖZ

FİLİZ YILMAZ

DEKOR SORUMLUSU

ALİ ŞENER

AKSESUAR SORUMLUSU

SATILMIŞ ÇAKIR

KADIN TERZİ

ELİF KOZAN

ERKEK TERZİ

HAŞİM UÇAY

PERUKA

DOĞAN ŞİMŞEK

OYUNCULAR

PELİN DİKMENOĞLU

DEMET BÖLÜKBAŞI

KAYHAN SARIGÖLLÜ

BAHADIR KARASU

LEVENT ŞENBAY

ŞEMSETTİN ZIRHLI

UMUT TOPRAK

BİLAL GÜRDERE

CEM BALCI

YAĞMUR EVİN

KIVANÇ BOZKIR

FİRDEVS AYLİN TEZ

DİLEK ERSOY

SİBEL TÜRKOĞLU

DAMLA PAKSOY

UĞUR BAKIR

KORO

SİBEL GÜNDAY

BORA GODRİ

ESRA DEMİRKAPI

ÜMİT BAYRAKTAR

ZİYA UTKU YILMAZ

OZAN FAKIOĞLU

Not: Umarım faydalı olmuştur. Ayrıca eksik gördüğünüz kısımları ya da oyun hakkında başka fikirlerinizi ve bakış açılarınızı yoruma yazarsanız çok memnun olurum.

Tiyatro kardeşliktir. 😀

 

Review

Oyunculuk
8/10
Dekor tasarımı
7/10
Kostüm tasarımı
8/10
Işık tasarımı
7/10
Kurgu- metin
9/10
Overall
7.8/10

Gezmeye, okumaya, güzel bir tiyatro izlemeye aşığım. Gecenin bir yarısı eve giderken, sessizce yanınızdan geçebilirim. Sizinle aynı oyunda, yan yana aynı repliğe gülebiliriz. Evet, o gün bunun farkına varamayabiliriz. Ama belki bir gün, bir anıda, bir yazıda rastlaşırız sizinle. Kim bilir?

4 Comments

  1. Sizinde gözlemlediğiniz gibi play back olması gerçekten üzücü. 2. bir husus ise yardımcı oyuncuların rol gereği de olsa birbirleriyle sürekli konuşması seyircinin dikkatini dağıtıyor. Ben rahatsız oldum.

    • Değerli yorumunuz için teşekkürler. Ben izlerken olaylara kendimi kaptırdığım için o bölümde dikkatim çok dağılmadı. Bu açıdan bakmak bahanesiyle belki ikinci kez izlerim. 😀

  2. Merhaba öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Oyun tanıtımında sekiz yaş ve üzeri için uygun denmektedir. Bence de uygun. Ama sizin de bunu görüp, sorduğunuz ihtimalini düşünerek bir şeyler daha söylemek gerekirse: Oyunda bazı sahneler, kıyafet seçimi, espriler cesurca denebilir.( bence olması gerektiği gibiydi) Ama kurguya baktığımız zaman tam da yerindeydi diyebilirim. Oyun uzun olduğu için ilk perdede sıkılma ihtimali var ancak vodvil türü bir oyun olduğu için severek izleyeceğini düşünüyorum. Ben şahsen 14 yaşındaki kardeşimle gitmeyi düşünüyorum. Bununla beraber çok güzel çocuk oyunları (bu konuda tavsiye veremesem de) var. Onları da tercih edebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sanat Kategorisinde Son Yazılar